Na prvý pohľad sa svet priemyselných žeriavov a zdvíhacích zariadení môže zdať jednoduchý. Stačí vedieť akú nosnosť, výšku zdvihu a rozpätie alebo vyloženie ramena potrebujeme, však? Odpoveď, samozrejme nie je taká jednoduchá. Na výber správneho žeriava si musíme položiť mnoho otázok.

 

V tomto článku odpovieme na hlavné otázky, ktoré vznikajú pri výbere a kúpe priemyselných žeriavov a poskytneme informácie, ktoré sa oplatia poznať.

Kde a na aký účel bude žeriav použitý?

Najdôležitejšou otázkou, s ktorou by sme mali začať výber správneho žeriava, je objasnenie jeho oblasti použitia. Musíme určiť, na aké účely bude zariadenie počas svojej životnosti využívané. Následne je potrebné definovať priestorové obmedzenia, do ktorých sa žeriav musí zmestiť.

 

 

Ak ide o novostavbu výrobnej haly alebo skladu, umiestnenie zdvíhacieho zariadenia môže byť súčasťou návrhu. Ak bude žeriav namontovaný na stĺpoch haly, treba pri projektovaní zohľadniť jeho vlastnú hmotnosť (prípadne aj dráhu žeriava) a sily pôsobiace na konštrukciu budovy.

 

Pri existujúcich halách a skladoch je potrebné brať do úvahy nielen uvedené aspekty, ale aj dostupnosť pracovného prostredia. Žeriavy sú totiž ďalším zariadením v prostredí, ktoré už môže byť zaplnené rôznymi pracovnými stanicami a strojmi. Každé zariadenie si vyžaduje vyhradený priestor na bezproblémové a bezpečné používanie – to isté platí aj pre priemyselné žeriavy.

 

Každý typ žeriava má svoje výhody aj nevýhody. Podrobný popis nájdete v našom článku Typy žeriavov a ich využitie, no stručný prehľad je nasledovný:

 

Mostové žeriavy

 

Nachádzajú sa nad pracovnou plochou haly, takže pokrývajú veľkú plochu.
Mostový žeriav namontovaný na stĺpoch haly nevyžaduje dodatočný priestor na podlahe, čím maximalizuje využiteľnú plochu.
Montáž môže byť náročná a nákladná, najmä ak sa vykonáva v už zariadenom prostredí.

 

 

Portálové žeriavy

 

V závislosti od konštrukcie môžu byť voľne premiestniteľné tam, kde je potrebné manipulovať s bremenami.
Ideálne pre vonkajšie sklady, kde nie je možné postaviť oceľovú konštrukciu pre dráhu mostového žeriava.
Ich konštrukcia si vyžaduje viac priestoru.
Ak chceme manipulovať s bremenom počas premiestnenia žeriava, vyžaduje si to vhodné konštrukčné riešenie, vhodné kolesá a povrch na pohyb.

 

 

Stĺpové otočné žeriavy

 


Zaberajú málo miesta a môžu obsluhovať viaceré pracoviská vedľa seba.
Ich otáčanie, posúvanie kladkostroja po hlavnom nosníku a v závislosti od prevedenia aj premiestnenie celého žeriava je možné ľahko vykonať ručne.
Ich obsluhovaná plocha je obmedzená na kruhovú plochu.

 

Stĺpový otočný žeriav s nosnosťou 250 kg od výrobcu BGB Solutions

 

Ľahké žeriavové systémy

 


Podobne ako mostové žeriavy majú široké pokrytie pracovnej plochy.
Kladkostroje pozdĺž hlavných nosníkov, a hlavné nosníky po žeriavovej dráhe sa ľahko pohybujú. Vďaka špeciálnemu ložiskovému systému a nízkemu valivému odporu je ich pohyb možný aj ručne s minimálnou námahou.
Vyžadujú si špeciálnu oceľovú konštrukciu na montáž.
Sú drahšie ako konštrukčne podobné mostové žeriavy.

 

tri elektrické kladkostroje SWF Krantechnik na jednom ľahkom žeriavovom nasníku vo výrobnej hale

Aké základné informácie potrebujeme objasniť pri obstaraní priemyselného žeriava?

Po definovaní účelu použitia žeriava je potrebné určiť základné parametre, ktoré nám umožnia pripraviť cenovú ponuku. Keďže sme už objasnili dôvod obstarania a potreby, môžeme určiť aj jeho rozmery a nosnosť. Osobitnú pozornosť treba venovať priestorovým obmedzeniam a všetkému, čo by mohlo brániť plnému pohybu žeriava v pracovnom priestore, napríklad káble, zariadenia či iné žeriavy. Pri mostových žeriavoch je dôležité určiť výšku haly, pretože tá ovplyvňuje maximálnu výšku zdvihu. Na základe týchto informácií je potrebné určiť nasledujúce základné parametre pri obstaraní priemyselných žeriavov:

 

Konštrukcia žeriava
 

Mostový, portálový, stĺpový otočný žeriav, ľahký žeriavový systém

 

Nosnosť
 

Odporúča sa zvoliť vyššiu nosnosť, ako je maximálne plánované zaťaženie žeriava.

 

Rozpätie alebo vyloženie ramena
 

Tento údaj označuje buď dĺžku hlavného nosníka žeriava, alebo vzdialenosť medzi jeho upevňovacími bodmi. Hoci vo väčšine prípadov je tento údaj väčší ako využiteľná pracovná dĺžka pokrytia, určité typy žeriavov dokážu dosiahnuť rovnakú alebo dokonca aj o niečo väčšiu pracovnú dĺžku (podvesné mostové žeriavy, ľahké žeriavové systémy).

 

Výška zdvihu, svetlá výška haly
 

Výška zdvihu sa počíta ako vzdialenosť od háku zdvíhacieho zariadenia namontovaného na žeriave až po zem. Svetlá výška je obzvlášť dôležitý údaj pri žeriavoch s vysokou konštrukciou alebo umiestnených vo veľkej výške, čo je potrebné zohľadniť už pri plánovaní. Ak svetlá výška budovy neposkytuje dostatočný priestor, môže sa v dôsledku konštrukčnej výšky žeriava stať, že požadovanú výšku zdvihu nebude možné dosiahnuť.

 

Potrebnosť žeriavovej dráhy
 

Keďže pozdĺžny pohyb mostových žeriavov umožňuje žeriavová dráha, je dôležité zohľadniť jej prítomnosť. Vyskytujú sa totiž haly, kde sa na stĺpoch budovy nachádza žeriavová dráha, ktorá zostala zo staršieho mostového žeriavového systému. V takých prípadoch môže byť v závislosti od stavu žeriavovej dráhy postačujúce obstarať iba nový mostový žeriav bez žeriavovej dráhy. Na to je však nevyhnutné vykonať certifikáciu a kontrolu žeriavovej dráhy, aby sa určilo, či je v vhodnom stave, či unesie plánované zaťaženie a či je vhodná na inštaláciu nového mostového žeriava.

 

To je všetko?

 

Stručne a jednoducho, s poskytnutím uvedených informácií môžeme začať s vypracovaním cenovej ponuky. Samozrejme, existujú aj ďalšie údaje, ktorých určenie Vám môže pomôcť úplne naplniť Vaše požiadavky.:

 

V závislosti od ich použitia a typu môžu byť jednotlivé funkcie žeriavov ovládané rôznymi spôsobmi. Medzi tieto funkcie patrí pohyb celého žeriava, otáčanie ramena, pozdĺžny pohyb zdvíhacieho mechanizmu po hlavnom nosníku a vertikálny pohyb háku. Ovládanie môže byť manuálne a/alebo elektronické pomocou závesného ovládača alebo rádiového diaľkového ovládača.

 

Priemyselné žeriavy sú stroje, ktorých každý prvok je počas používania vystavený vysokému zaťaženiu. Preto je výber správnej triedy nosnosti, alebo inými slovami klasifikácie zariadenia kľúčový na dosiahnutie vysokej úrovne bezpečnosti a spoľahlivosti. Zaradenie do jednotlivých tried nosnosti závisí od frekvencie používania žeriava a od toho, ako často sa ním zdvíhajú bremená, ktoré využívajú jeho maximálnu nosnosť.

 

Do špeciálneho prostredia sú potrebné priemyselné žeriavy vybavené špeciálnymi komponentmi. V prípade, že je zariadenie inštalované v potravinárskom, výbušnom alebo radiačnom prostredí, jednotlivé komponenty musia spĺňať normy zodpovedajúce danému použitiu.

 

Po objasnení uvedených informácií a zaslaní pripravených požiadaviek vyberieme priemyselný žeriav, ktorý najlepšie vyhovuje Vašim potrebám, a zašleme Vám cenovú ponuku obsahujúcu hlavné informácie o žeriave a projekte. Po potvrdení objednávky je už na nás, aby sme Váš priemyselný žeriav vyrobili, dodali a uviedli do prevádzky tak, aby čo najlepšie zodpovedal Vašim požiadavkám.

 

Vyskúšajte náš Konfigurátor žeriavov, prostredníctvom ktorého si môžete jednoducho vyžiadať cenovú ponuku:

1Vyberte typ žeriava
2Technické údaje žeriava
3Kontaktné informácie