Első nekifutásra az ipari daruk és emelőberendezések világa egyszerűnek tűnhet. Csak annyit kell tudnunk, hogy milyen teherbírásra, emelési magasságra és fesztávra vagy gémkinyúlásra van szükségünk igaz? Nos, a válasz persze nem ilyen egyszerű. A számunkra megfelelő daru kiválasztásához sok kérdést kell feltennünk magunknak.

 

Ebben a cikkben választ adunk az ipari daruk megfelelő kiválasztásánál és vásárlásánál felmerülő legfőbb kérdésekre és leírjuk azokat az információkat, melyekről érdemes tudni.

Hol és milyen célra lesz felhasználva a daru?

A legfontosabb kérdés, amivel érdemes a számunkra megfelelő daru kiválasztásának folyamatát elkezdeni, az a felhasználási területeinek tisztázása. Meg kell határoznunk, hogy mi mindenre lesz felhasználva a berendezés az élete során. Ha ezzel megvagyunk meg kell határoznunk a térbeli limitációkat, melyekbe a darunak bele kell férnie.

 

 

Abban az esetben, ha tervezési szakaszban lévő új építésű csarnokról, raktárról van szó, az emelőberendezés elhelyezése közvetlenül a tervezés részét képezheti. Ebben az esetben ha a csarnok oszlopaira szerelt daruról van szó, az épület szerkezeti terhelhetőségének megtervezésénél számításba kell venni a daru (és adott esetben darupálya) önsúlyát és darura ható erőket is.

 

Meglévő csarnokok és raktárak esetében számolni kell az előzőekben leírtakkal, illetve a munkakörnyezet megközelíthetőségével is. Az emelőberendezések elvégre egy újabb berendezést jelentenek egy olyan környezetben, ami már magában tele lehet különböző munkaállomásokkal és gépezetekkel. Ahogy minden berendezésnek dedikált helyet kell kimérni annak érdekében, hogy használatuk zökkenőmentes és biztonságos legyen, az ipari daruk esetében is hasonló a helyzet.

 

Minden darutípusnak megvan a sajátos erőssége, de ugyanakkor gyengesége is. Részletes leírást a Daru típusok és felhasználási területük című cikkünkben olvashat. Röviden az egyes daru típusok előnyei és hátrányai a következőek:

 

Híddaruk

 

A munkaterület felett helyezkednek el, így nagy területet képesek kiszolgálni,
Az épület oszlopaira szerelt híddaru nagy teherbírása ellenére nem igényel plusz teret a munkaterületen, ezáltal a munkaterület lefedettsége is nagyobb.
Felszerelésük körülményes és költséges lehet ha ez egy már eleve berendezett környezetbe történik.

 

 

Portáldaruk

 

Ideálisak kültéri raktárakhoz, ahol nincs lehetőség darupálya acélszerkezetet kiépíteni híddaru számára.
Szerkezeti kialakításuk miatt nagyobb a helyigényük,
Ha a daru áthelyezése közben is szeretnénk terheket mozgatni, akkor ehhez megfelelő szerkezeti kialakításra, megfelelő kerék típusokra és mozgatási felületre van szükség.

 

 

 

Oszlopos forgódaruk

 

Kis helyen is elférnek és képesek akár több egymás mellett lévő munkaállomást is kiszolgálni.
Forgatásuk, az emelők elmozdítása a főtartó mentén és kialakítástól függően az egész daru elmozdítása akár kézzel is könnyedén elvégezhető.
Szerkezeti kialakításuk miatt limitált, kör alakú munkaterületet tudnak csak lefedni.

 

250 kg teherbírású oszlopos forgódaru a BGB Solutions gyártótól

 

Könnyűszerkezetes darurendszerek

 

Híddarukhoz hasonlóan nagy a munkaterületi lefedettségük.
Az emelők a főtartók mentén és a főtartók a darupálya mentén rendkívül könnyen mozgathatóak. A speciális csapágyazás és az alacsony gördülési ellenállásnak köszönhetően a daru mozgatása kézzel elvégezhető minimális energiaráfordítással.
Dedikált acélszerkezet szükséges a felszerelésükhöz.
Beszerzési áruk magasabb, mint a szerkezetileg hasonló híddaruké.

 

 

három SWF Krantechnik elektromos emelő egy könnyűszerkezetes daru gerendán egy gyárócsarnokban

Milyen alap információkat kell tisztáznunk ipari daru beszerzésekor?

A daru felhasználásának tisztázása után szükséges meghatározni pár alap paramétert, amelyek lehetővé teszik számunkra egy árajánlat kidolgozását. Mivel már az előzőkben meg lett határozva a daru beszerzésének és szükségességének oka, meghatározható az is, hogy milyen méretekkel és milyen teherbírással rendelkezzen. Külön hangsúlyt kell fektetni a környezet nyújtotta térbeli limitációk behatárolására és bármire, amely az eltervezett munkaterületen belül akadályozhatja a daru teljeskörű mozgását. Ezek lehetnek vezetékek, berendezések vagy akár más daruk is. Híddaruk esetében fontos a csarnok belmagasságának megállapítása, mivel ez befolyásolhatja a daru emelési magasságát. Ezen információk tudatában a következő alap paraméterek meghatározása szükséges ipari daruk vásárlásakor:

 

Daru szerkezeti kialakítása
 

Híddaru, portáldaru, forgódaru, könnyűszerkezetes darurendszer

 

Teherbírás
 

Előnyös olyan terhelhetőséget választani, amely magasabb, mint a legnagyobb teher, amit a daru élete során emelni fog

 

Fesztáv vagy gémkinyúlás
 

Ez az adat a daruk főtartójának hosszát vagy annak felfogatási pontjai közti távolságát jelöli. Bár a legtöbb esetben ez az adat nagyobb, mint a kihasználható munka lefedettség hossza, bizonyos darutípusok képesek egyenlő vagy akár némileg nagyobb munkahossz elérésére is (alulfutó híddaruk, könnyűszerkezetes darurendszerek).

 

Emelési magasság, csarnok belmagassága
 

Az emelési magasság a darura szerelt emelő horgától a talajig számítódó távolság. A belmagasság különösen fontos adat magas szerkezetű vagy magasan elhelyezett daruk esetén, amit már a tervezéskor figyelembe kell venni. Ha az épület belmagassága nem biztosít elegendő teret, a daru szerkezeti magassága miatt előfordulhat, hogy nem lehet elérni a kívánt emelési magasságot.

 

Darupálya szükségessége
 

Mivel a híddaruk hosszanti mozgását darupálya teszi lehetővé, fontos számításba venni annak jelenlétét. Előfordulnak ugyanis olyan csarnokok, ahol egy régebbi híddaru rendszerből megmaradt darupálya helyezkedik el az épület oszlopain. Ilyen esetekben a darupálya állapotától függően elegendő lehet akár csak a híddaru megrendelése is darupálya nélkül. Ehhez azonban elengedhetetlen a darupálya ellenőrzése és hitelesítése annak érdekében, hogy megállapítható legyen, megfelelő állapotban van-e, elbírja-e a tervezett terhelést, és alkalmas-e az új híddaru telepítésére.

 

Ez lenne minden?

 

Röviden és egyszerűen a felsorolt információk megadásával már el tudunk indulni egy árajánlat kidolgozása felé. Természetesen vannak további adatok, melyeknek definiálása közelebb juttathatja Önt az igényei teljeskörű kielégítéséhez:

 

Felhasználásuktól és típusaiktól függően a daruk egyes funkciói különböző módon vezérelhetőek. Ilyen funkcionalitás a teljes daru mozgatása, gém elfordítása, emelő hosszanti haladása a daru főtartóján, horog függőleges irányú mozgatása. Ezek vezérlése történhet kézzel és/vagy elektronikusan is függőkapcsoló vagy rádió távvezérlő segítségével,

 

Az ipari daruk olyan gépezetek, melyek minden egyes eleme magas terhelésnek van kitéve használatuk során. A megfelelő terhelhetőségi osztály vagy más szavakkal a berendezés besorolásának kiválasztása tehát kulcsfontosságú a magas szintű biztonság és megbízhatóság elérése érdekében. Az egyes terhelhetőségi osztályokba való besorolás függ a daru használatának gyakoriságától és attól, hogy milyen gyakran emelnek a berendezéssel olyan terheket, melyek annak teljes terhelési kapacitását veszik igénybe,

 

Speciális környezetekbe speciális komponensekkel felszerelt ipari daruk szükségesek. Abban az esetben ha a berendezés élelmiszeripari-, robbanásveszélyes- vagy sugárzást kibocsátó környezetbe kerül telepítésre, az egyes komponenseknek a felhasználásnak megfelelő normáknak kell megfelelniük.

 

A felsorolt információk tisztázása után és az előkészített követelmények beküldése alapján kiválasztjuk az igényeknek legmegfelelőbb ipari darut és elküldjük a hozzátartozó árajánlatot, mely tartalmazza a daruval és a projekttel kapcsolatos legfőbb tudnivalókat. A megrendelés visszaigazolása után pedig rajtunk a sor, hogy elkészítsük, leszállítsuk és üzembe helyezzük az Ön igényeihez legjobban igazított ipari darut.

 

Próbálja ki az egyedi Daru Konfigurátorunkat, amelyen keresztül könnyedén igényelhet tőlünk árajánlatot:

1Válassza ki a daru típusát
2Daru technikai paraméterei
3Kapcsolatfelvételi információk